שיעור רישום, טל ר. בגלריה זומר

בתערוכת היחיד השנייה שלו בגלריה זומר בתל אביב מציג טל ר., אמן דני-ישראלי, ציורים ורישומים של מודל באטלייה. במבט ראשון נדמה כי נכנסנו לתערוכה מאמצע המאה ה-20, ובה עבודות בסגנון גדולי האמנות המודרנית כהנרי מאטיס ופבלו פיקאסו.

Tal-R.-The-decorated-house-2015-oil-on-canvas-102x132-cm

Tal R., The Decorated House, 2015

בעודנו מכירים כי אנו מתבוננים ביצירה עכשווית, בולט בציורים היפהפיים עיצוב אירוטי מופגן של הדמויות והאובייקטים בסביבתן.

Tal-R.-s-2015-crayon-on-pigment-and-rabbitskin-glue-painted-paper-40x30-cm

Tal R., S, 2015

המרחב הציורי הדחוס בפרטים מציף אותנו בנוסטלגיה לדירות פריזאיות מהסוג שהכרנו מצילומי סטודיו של אותם ציירים מהמאה הקודמת, ואולי לדירות תל אביביות מלפני עידן האסתטיקה הסטרילית העכשווית: נוסטלגיה רוויה בריח ספרים, דפים ודבק, שונה כל כך מזו המציפה אותנו ביומיום, עם ההתבוננות בדימויים מטופלים שהשפה הפורנוגרפית כבר התאזרחה בהם והפכה לשגרה.

Tal-R.-Hollywood-2015-rabbit-glue-on-canvas-250x200-cm

Tal R., Hollywood, 2015

במקביל לעיסוק בנושא מסורתי – דמות המודל, משתמש טל ר. בטכניקה מסורתית שבה הוא מערבב דבק עור ארנבות עם פיגמנטים. הצבע שנוצר אינו מאפשר תיקון טעויות, והטכניקה מחייבת תהליך ציור מובנה ומחושב, הסותר את דימויו של אמן אימפולסיבי המטיח את רגשותיו באקספרסיביות על בד הציור.

אף שהתערוכה מכונה “שיעור רישום”, הציורים לא צוירו מול המודל בכיתה מסודרת. תחת זאת פונה טל ר. לנשים שבהן הוא נתקל בברים או בתי קפה ומבקש מהן לדגמן לפניו, כשהמפגש מתרחש בבתי מלון או בבית הדוגמנית, ומתחיל בראיון שבמהלכו מנסים שני הצדדים לגבור על המבוכה שבסיטואציה.

במהלך המפגש הוא יוצר שלושה רישומים על נייר ורוד או צהוב (הצבע נוצר כתוצאה ממגעו עם דבק עור הארנב בסטודיו), ואלו משמשים בהמשך כנקודת מוצא לציורים. המוזרות ואופייה הלא מהוגן במתכוון של הסיטואציה, נוכחים בכל חלקי הציור כהשראה של מטען רגשי.

עניינו של טל ר. בדמות המודל החל בעת שלימד ציור באקדמיה בדיסלדורף, בעודו מנסה למצוא גישה לנושא המסורתי באופן שיהיה חסר אירוניה מחד, אך גם נמנע מיצירת דימוי וינטג’י קלישאתי מאידך. במקום אלו הוא יוצר חוויה של מבט אישי ואינטימי. חילופי המבטים בין האמן למודל, ובין הצופה ליצירה, הם מוקד עקרוני בעבודתו.

Tal-R.-Polka-2015-rabbit-glue-on-canvas-200x172-cm

Enter a caption

Tal R., Polka, 2015

טל ר. נולד ב-1967 בתל אביב, הוא מתגורר ופועל בקופנהגן. עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד במוזאונים וגלריות מובילות בעולם.

גלריה זומר, שד’ רוטשילד 13, תל אביב. עד .7.11.15

פורסם בנוסח דומה במגזין ReDesign

Advertisements

About hadasyossifon

I am a contemporary art curator and researcher based in Tel Aviv. I collaborate with artists of interdisciplinary media to develop artistic projects and exhibitions within the scope of politics and the world of art.

Your opinion matters

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s