גלעד אופיר, “עבודות חדשות”, שי קון, “סכום חלקיו”

Gilad Ophir, Untitled, 2015, archival pigment print, 143x143 cm

גלעד אופיר, באדיבות האמן וגלריה חזי כהן

בגלריה חזי כהן יש שני חללי תצוגה נפרדים ולרוב אין קשר בין התערוכות המוצגות בהם. למרות הבדלים משמעותיים רבים בין שתי התערוכות הנוכחיות, ומעבר לעובדה המהותית שגלעד אופיר הוא צלם ושי קון הוא צייר, ניתן להצביע על מכנה משותף לשתיהן.

בשתי התערוכות, עוסקות העבודות בחקירה של פני שטח, הן של הממשות והן של המדיום עצמו. שתי התערוכות מייצרות מהלך של התרחקות מ- והתקרבות אל, הדימוי, כשם שמרמז גם שם התערוכה של קון הנקראת “סכום חלקיו”. הצופה מוצא עצמו נרתם לשיחזור המהלך הזה, תוך מחשבה על מכלול של פרטים חסרי זהות ברורה מקרוב, המתלכדים לכדי תמונה קוהרנטית מרחוק.

Shay Kun, Untitled, 2015, Oil on canvas, 74.5x135.5 cm

שי קון, צילום: טל ניסים, באדיבות האמן וגלריה חזי כהן.

סדרת הציורים של שי קון משתמשת כנקודת מוצא, במראות אוויריים של שכונות עוני ברחבי העולם. קון משכפל תבניות וצורות על צירי אורך ורוחב לאורך מתווה של קווים מקבילים, ויוצר דימויים מופשטים של השתברות  קליידוסקופית, מנותקים מהקשר גאוגרפי או תרבותי. העבודות נעשות תוך ציות לחוקים קפדניים ועם זאת באופן מרשים ביד קלה. פני השטח המתעתעים של הנוף הציורי מעוררים מחשבה על מושגים של תפיסה וזיכרון. הם מערערים את ההתנייה המוכרת להסיק מייצוג משוטח אודות קיום במרחב, והופכים את תהליכי ההמרה בין השניים לגלויים.

Shay Kun, Untitled, 2015, Oil on canvas, 60.5 cm diameter

שי קון, צילום: טל ניסים, באדיבות האמן וגלריה חזי כהן.

Shay Kun, Untitled, 2015, Oil on canvas, 152.5x121 cm

שי קון, צילום: טל ניסים, באדיבות האמן וגלריה חזי כהן.

גלעד אופיר מציג צילומים גדולים של דימויים אמורפיים חסרי פשר אשר מודגשת בהם חומריות אורגנית, למשל כזו של ברזל בתהליכי חימצון או של אבן אלמוגית, בקומפוזיציות שניתן לשייך לתחום חלל היקום. לצד אלה מוצגת עבודת וידאו שבה נראים קרשים נזרקים אל פינה בחלל סגור ונערמים באי-סדר אקראי אחד על השני. עבודת הוידאו המצולמת בחלל הסטודיו, מעניקה למכלול העבודות בתערוכה, מסגרת של עבודה בתנאי פנים, בסביבה מבוקרת.

Gilad Ophir, Untitled, 2015, archival pigment print, 125x85 cm

גלעד אופיר, באדיבות האמן וגלריה חזי כהן

בטקסט המלווה את התערוכה, כתבה יפה האוצרת יעל כץ בן שלום כי הפרקטיקה הצילומית של אופיר מפגישה את כוח הדמיון עם מושג ה”אין-גבולות” על פני שטח של מרחב מחקרי: החוץ מתכנס אל פנים של אי-ודאות, המרחב משוחרר מהגדרה ובה בעת מאפשר לחשוב דרכו את המציאות. בהקשר של עבודת הוידאו היא מפנה את תשומת ליבנו לכך ש”הסאונד תובע את נוכחותו של הגוף ובו בזמן גוזל אותה”.

Gilad Ophir, Untitled, 2015, archival pigment print, 85x125 cm (5)

גלעד אופיר, באדיבות האמן וגלריה חזי כהן

שי קון נולד ב-1974 בתל אביב. הוא בוגר תואר ראשון באמנות מבצלאל, ותואר שני מקולג’ גולדסמית’ בלונדון. חי בניו יורק, מציג תערוכות בגלריות גדולות בארץ ובעולם ועבודותיו נמצאות באוספים רבים.

גלעד אופיר, יליד 1957, הוא צלם ואמן ישראלי שזכה להכרה בעקבות עבודתו הקונספטואלית והביקורתית, ומרבה להציג בגלריות ובמוזאונים, בתערוכות יחיד ובתערוכות קבוצתיות. זוכה פרס קונסטנטינר לצילום לשנת 2013 ופרסים חשובים נוספים. עבודותיו נמצאות באוספי מוזיאונים גדולים בעולם ובאוספים פרטיים. לאופיר תואר ראשון בצילום, מבית הספר לאמנות חזותית, ניו יורק ותואר שני באמנות מ- Hunter College, ניו יורק. כמו כן, למד סמיוטיקה ב New School of Social Research בניו יורק. מרצה בכיר בבצלאל ובשנקר ויו”ר איגוד האמנים הפלסטיים.

גלעד אופיר, “עבודות חדשות”, אוצרת: יעל כץ בן שלום, שי קון, “סכום חלקיו”, גלריה חזי כהן, 18 ביוני עד 22 באוגוסט

פורסם בנוסח דומה במגזין reDesign

Advertisements

About hadasyossifon

I am a contemporary art curator and researcher based in Tel Aviv. I collaborate with artists of interdisciplinary media to develop artistic projects and exhibitions within the scope of politics and the world of art.

Your opinion matters

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s