ביקור סטודיו אצל נורית ירדן

_נ___ר_ש ___£___ש 4

נורית ירדן, אנטי סלפי, 2014, צילום

נורית ירדן היא צלמת ישראלית שגדלה בפאריז ובתל אביב, בוגרת המחלקה לצילום בצלאל (1986). עבודותיה ממפות באופן עקבי את סביבתה הקרובה והמיידית, תוך התייחסות לתבניות צורניות כמדבבות באופן ביקורתי, מצב חברתי אנושי. מארג הסדרות הבונה את מכלול יצירתה, ממוקד באסתטיקה העירונית הספציפית של מרכז תל אביב, נוגע תמיד בנושאים מוזנחים, ומכיל מימד של הומור.

מאפיינים אלה באים לידי ביטוי גם בשתי סדרות חדשות עליהן היא עובדת כעת, “טיפ” ו”אנטי סלפי”.

SAMSUNG

נורית ירדן, טיפ, 2014, צילום

_ר_ש__ 2

נורית ירדן, טיפ, 2014, צילום

_ר_ש__ 1

_ר_ש__ 5 נורית ירדן, טיפ, 2014, צילום

הצילומים בסידרה טיפ” צולמו בבתי קפה ומסעדות בתל אביב. החשבון במסעדות מוגש בדרךכלל על צלחות פשוטות, וירדן מצלמת את המקרים יוצאי הדופן, בהם הוא מוגש על צלחות יפות, כאלה שמהדהדות מסורת של תרבות אירוח בכלי אוכל מוקפדים.

היא יוצרת סמי-סטודיו ארעי, שבו היא בוחרת רקע מקומי, מנקה את הפריים ממפיות, סכו“ם או מלחיה, ומקפידה על פרטים תוך תשומת לב ליופי ופגמים. מאחורי הפרט שלה תמיד ישנו סיפור, אולם כזה שמשאיר לצופה לבנות בדמיונו את הדמויות.

העבודות בסידרה אנטי סלפי מצולמות בחללים ציבוריים כשירותים של מסעדה, חלל גלריה או חדר בית מלון. בדומה לבחירה של ירדן בצלחות, גם המראות שהיא בוחרת לצלם דרכן, הן בעלות ייחוד צורני. בעבודות יפות אלה בא לידי ביטוי בצורה מזוקקת, המאפיין הייחודי לעבודתה, ארגון של משטחים, צורות וצבעים שמייצר איכות מרפאת, הפוכה מנוירוטיות.

_נ___ר_ש ___£___ש 5

נורית ירדן, אנטי סלפי, 2014, צילום

_נ___ר_ש ___£___ש 3

נורית ירדן, אנטי סלפי, 2014, צילום

_נ___ר_ש ___£___ש 2

נורית ירדן, אנטי סלפי, 2014, צילום

_נ___ר_ש ___£___ש 1

נורית ירדן, אנטי סלפי, 2014, צילום

_ר_ש__ 4

נורית ירדן, טיפ, 2014, צילום

_ר_ש__ 2

נורית ירדן, טיפ, 2014, צילום

נורית ירדן עבדה 10 שנים עם גלריה שלוש לאמנות עכשווית בתל אביב וכיום עובדת באופן עצמאי. הציגה מספר תערוכות יחיד בחללים מובילים כגון בית האמנים, גלריה קונטמפוררי וגלריה שלוש. השתתפה בתערוכות קבוצתיות בישראל ובעולם, בין היתר במוזיאון בת-ים, המוזיאון היהודי במינכן, מוזיאון תל אביב ומוזיאון ישראל.

ספר האמן של נורית ירדן “ארוחה משפחתית” יצא לאור ב-2007 בהוצאת עם עובד וכלל צילומי נשים וסביבה ביתית של האמנית לצד מתכונים שהשאירה אמה הבשלנית. זוכת פרס עידוד היצירה של משרד התרבות הישראלי לשנת 2002, עבודותיה נמצאות באוספים של מוזיאון ישראל, מוזיאון בת ים ובאוספים ישראלים מובילים.

קישור לאתר של נורית ירדן

About hadasyossifon

I am a contemporary art curator and researcher based in Tel Aviv. I collaborate with artists of interdisciplinary media to develop artistic projects and exhibitions within the scope of politics and the world of art.

Your opinion matters

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: