צייר צייר צייר – ערן שקין בגלריה סאצ’י בלונדון

DSC00403

בחודש יוני האחרון, הציג האמן הישראלי ערן שקין, תערוכה בגלריה סאצ’י בלונדון תחת הכותרת “אמנים בינלאומיים מבטיחים”. סאצ’י, מהגלריות החשובות בעולם, קיימה השנה לראשונה את יריד START והזמינה 46 גלריות מרחבי העולם להציג בחלל הגלריה במשך סוף שבוע אחד. ערן שקין הציג עם הגלריה שלו זימאק, ומספר על מפגש מלהיב עם קהל שנחשב למעורב והידען באירופה.

שקין עובד במדיומים מגוונים אך הוא בראש ובראשונה צייר ופסל. בתערוכה בסאצ’י הוא הציג ציורים גדולים מתוך סידרה שלו שנקראת “גיבורי תרבות” ופסל ברונזה של נערה גבוהה ודקיקה בשם “הנכדה של ג’יאקומטי כסופרמודל”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ערן שקין, הנכדה של ג’יאקומטי כסופרמודל, ברונזה, 2 מ’ גובה, 2013, עם טד שאמה בגלריה סאצ’י, לונדון

גיבורי התרבות של שקין מתוארים תמיד ברגע מאד אינטימי אבל כזה שקשור גם באופן בלתי נפרד למידע הזמין בכלי התקשורת. כך למשל מוצג ואן גוך לפני ואחרי חיתוך האוזן, הנערה בציור (כמו) של רוי ליכטנשטיין אומרת “בוקר טוב” ופיקסו מתואר חושב מה לעשות עכשיו.

???????????

SAMSUNG CSC

ההומור והחוצפה של הדימוי מאתגרים את הצופה לחשוב מחדש על אייקונים תרבותיים שהצפת מידע הפכה אותם לקלישאה. העבודה הציורית של שקין לכאורה פשוטה, הרקע אחיד והרישום מתומצת. התהליך המשמעותי מתרחש בקפיצה ברובד הדמיון וביכולת של מחווה ציורית בודדת להביע נסיבות, זהות ומורכבות קיומית.

שקין הוא אמן פורה מאד והסידרה הזו, אחת מרבות אחרות, היא עבודה מתמשכת שהחלה ב-2005. חלקה הראשון יצא לאור בספר ״SUNNY SIDE UP״ בהוצאה האיכותית HIRMER. על כריכת הספר נראה האמן יוזף אלברס, מראשוני ומבססי החשיבה אודות המופשט, אוכל ביצת עין בצורת ריבוע צהוב.

untitled

“גיבורי תרבות” מתארת הרבה מאד אמנים פלסטיים, אבל גם אנשי מפתח אחרים בתרבות של מאה השנים האחרונות: ארכיטקטים, אנשי רוח, מעצבי אופנה ומוסיקאים. הגיבורים ואופן התיאור שלהם מעידים על ידע נרחב של שקין בתולדות האמנות ובתרבות הזמן, המתקיימים לצד רגישות דקה והבנה מעמיקה.

למרות שכישרון נתפס כאנדר-רייטד בזמננו, שקין נמנה על אותם וירטואוזים נדירים, והנחת הקו שלו משגת את הפלא המבוקש שבגינו אנחנו עוד זקוקים לאמנות. בלונדון גם הבחינו בכך ובמאמר שסיקר את היריד נכתב כי שקין מפגין יכולת רישום שקולה לזו של הדמויות אותן הוא מצייר.

האתר של ערן שקין

פורסם בנוסח דומה במגזין ReDesign

Advertisements

About hadasyossifon

I am a contemporary art curator and researcher based in Tel Aviv. I collaborate with artists of interdisciplinary media to develop artistic projects and exhibitions within the scope of politics and the world of art.

Your opinion matters

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s